W dniach 14-16 maja 2010 w Lutomiersku odbył się Zlot Zastępów Zastępowych Łódzkiej Chorągwi Harcerek – wziąć w nim udział mogły tylko najodważniejsze druhny! Nie lękające się zimna czy deszczu.. oraz wyzwań!

Już same zadania przedzlotowe wymagały dużej kreatywności i zaradności – stworzenie prawdziwego herbu ZZtu oraz pokazu musztry z wykorzystaniem min. gwizdka to nie byle co! Przygotowania do Zlotu zaczęły się już na parę tygodni przed, harmonogram został dostosowany do oczekiwań każdego zastępu zastępowych. Całość stylizowana na Zlot w Spale z 1935 miała przybliżyć ducha dawnego harcerstwa, powrócić do korzeni naszego Ruchu – przygody i Idei. Przede wszystkim jednak Zlot miał być miejscem zżycia się harcerek i instruktorek Łódzkiej Chorągwi Harcerek – czy to przez uczestnictwo w nim czy też pomoc w jego organizacji.

„Starajcie się poprzez Zlot ZZtów zobaczyć i zrozumieć lepiej, pokochać głębiej tą naszą Chorągiew i Ruch Harcerski, sprzed ponad 100 laty powołany do życia przez ludzi z różnych środowisk i różnych poglądów dla zgodnej Służby Polsce. Z kominków, ognisk, zajęć, kin zlotowych weźcie żar zapału na Waszą wytrwałą Służbę, w której prowadzić macie dalej, rozwijać i ulepszać, to co Wasze poprzedniczki rozpoczęły”. – fragment wstępu do „Przewodnika po Zlocie”.

Uczestniczki Zlotu miały okazję pierwszego dnia cofnąć się do czasów Piłsudskiego, Coco Chanel czy bajek Walta Disneya i co najważniejsze przyjrzeć się harcerstwu z tamtych lat podczas Jubileuszowego kominka w 75. Rocznicę Zlotu w Spale. Tego nie da się zapomnieć! Zarówno treść jak i forma natchnęły zastępowe do wielu działań. Na koniec została wyświetlona prezentacja dotycząca bliskiego nam tematu: prowadzenia zastępu i bycia zastępową – tropami łódzkich zastępów. Każda mogła odnaleźć znajomą twarz i zastanowić się przez chwilę nad postawionymi przed nią zadaniami jako zastępowymi. Na koniec słowa Marszałka Piłsudskiego przypomniały nam, że obowiązkiem młodszych jest oddanie hołdu starszemu pokoleniu i przekazaniu dalej Idei.

Następnego dnia odbyła się prawdziwa gra skautowa „Zlotowe harce terenowe”, w której należało wykazać się nie tylko sprytem, spostrzegawczością czy sprawnością, ale i wiadomościami z dziedziny mapy geopolitycznej, zasad ruchu drogowego, a nawet wykazać umiejętnością jeżdżenia sankami po piasku i jednoczesnym wyłapywaniem różnych przedmiotów z trasy przejazdu czy ot choćby malowaniem palcami albo budowaniem samolotów. Dodatkowo należało wykonać replikę zdjęcia pochodzącego ze Zlotu w Spale oraz o zgrozo, wykonać trudne obliczenia matematyczne! Smile Zastępy biegły na czas i wszystkie odwiedzone i zdobyte punkty wklejały do własnych kronik harcowych stanowiących podstawę późniejszej oceny. Grę wygrał Zastęp Zastępowych „Wiewiórki” 59 ŁDH-ek „Rodzina” im. Barbary Marty Nazdrowiczówny. Serdecznie gratulujemy! Smile

Po grze odbyły się warsztatowe niespodzianki – zajęcia z salsy, samoobrony i makramy. Dla każdego coś dobrego. Wieczorem zaś miało miejsce kino zlotowe, działające zresztą przez cały Zlot.

Do apelu kończącego dotrwały tylko najlepsze ZZty! Niestety ze względu na niesprzyjającą pogodę Defilada kończąca Zlot wraz z pokazem musztry na rynku w Lutomiersku została odwołana – na szczęście Nasza Komendantka przyjechała na Apel kończący zgodnie z planem i mogłyśmy zakończyć Zlot Smile

Zlot Zastępów Zastępowych był wydarzeniem na skalę całej Chorągwi, zajęcia przygotowano i przeprowadzono na wysokim poziomie metodycznym. Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do jego przeprowadzenia! A w Zlocie brały udział:

• ZZ „Polana” 3 Łódzkiej Drużyny Harcerek „Koniczyny” im. Marii Eugenii Jasińskiej
  • ZZ „Krakowianki” 16 Łódzkiej Drużyny Harcerek „Korona” im. Świętej Królowej Jadwigi
  • ZZ „Żeremie” 29 Łódzkiej Drużyny Harcerek „Polana” im. Zofii Krassowskiej
  • ZZ „Wiewiórki” 59 Łódzkiej Drużyny Harcerek „Rodzina” im. Basi Marty Nazdrowiczówny
  • ZZ „Skała” 62 Łódzkiej Drużyny Harcerek „Ostoja” im. Helenki Wiernik Dąbrowskiej
  • ZZ „Leśna polana” 72 Łódzkiej Drużyny Harcerek „Matecznik”

Mamy nadzieję, że kolejny Zlot będzie jeszcze lepszy i zagoszczą na nim wszystkie ZZty ŁCHH-ek! I to nie prawda, że na Zlocie nie było słońca – pojawiło się na kilka minut! Wytrwali mogli je zaobserwować Smile Do zobaczenia na następnym Zlocie!

W jedności siła! Smile
phm. Magdalena Królikowska