Już po raz drugi, w dniu 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Ludzi, którzy nie zgadzali się na namiastkę państwa Polskiego zależnego od ZSRR. Żołnierzy, którzy walczyli z komunistami, którzy ginęli w imię ideałów Bóg Honor Ojczyzna, aż do 1963 roku. W zamian za to, we własnym kraju byli przedstawiani jako bandyci. Dzień 1 marca został wybrany ze względu na egzekucję siedmiu członków IV komendy zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość”.
Obchody tej uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą celebrowaną przez biskupa Adama Lepa. Następnie po Eucharystii odbyła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie XXIX LO w Łodzi. Składały się na nią m.in. fragmenty z rozprawy mjr. ,,Łupaszki”  i wiersze o Żołnierzach Wyklętych przeplatane piosenkami o ,,Ogniu” i Majorze ,,Ponurym”. Ostatnią częścią był Apel Poległych, na którym zostały odczytane imiona i nazwiska wielu spośród kilku tysięcy Żołnierzy Wyklętych.
We wszystkich tych wydarzeniach brała udział 9 ŁDH im. Jana Piwnika ,,Ponurego”, która reprezentowała Łódzką Chorągiew Harcerzy.

wyw. Michał Hajdan  9 ŁDH