Odwiedźmy groby i zapalmy znicze tym, którzy Niepodległej Ojczyźnie oddali swe dni…

Szanowni Państwo,

11 listopad kojarzy się wszystkim z datą odzyskania Niepodległości, po 123 latach niewoli. Jednak ta symboliczna data oznacza, tak naprawdę, dopiero początek zmagań o odrodzenie państwowości polskiej. Walki o kształt granic trwały jeszcze przez blisko trzy lata. Wśród walczących znalazło się wielu łodzian. Zarówno tych, którzy swą żołnierską przygodę rozpoczęli w 1914r. w Legionach Józefa Piłsudskiego, jak i tych, którzy odpowiedzieli na wezwanie w gorących dniach 1920 roku. Wielu z nich oddało życie za Ojczyznę. Część znalazła miejsce wiecznego spoczynku w miejscu, gdzie zginęli, inni zaś w  Łodzi. Pośród nich były osoby powszechnie znane,  część z nich znamy tylko z nazwiska.

Pragniemy przypomnieć ich sylwetki, aby przywrócić ich nazwiska i pamięć o nich współczesnym pokoleniom. Niektóre z grobów starannie utrzymane świadczą o pielęgnowaniu tradycji, inne wymagają renowacji. Liczymy, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom uda się odnaleźć dodatkowe informacje dotyczące pochowanych na Starym Cmentarzu żołnierzy z lat 1918-1920.

Związek Strzelecki Oddział Łodzi

Społeczny Komitet Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Łódzki

Stary Cmentarz w Łodzi odwiedzimy w czasie tegorocznego „Tygodnia Patriotycznego” dwukrotnie – po raz pierwszy, aby uporządkować groby żołnierzy (przed świętem Wszystkich Świętych 27 października), a także 11 listopada, kiedy to na Starym Cmentarzu odbędzie się spacer dla Łodzian, podczas którego odwiedzimy groby dwudziestu jeden żołnierzy, a łódzcy przewodnicy miejscy oraz osoby znające ich biografie przybliżą nam ich sylwetki. Zapraszamy do udziału w tych wydarzeniach!

Dodatkowo uporządkujemy i oznaczymy również mogiły żołnierzy spoczywających na cmentarzu na Zarzewie.

Sprzątanie grobów na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej oraz cmentarzu na Zarzewie przy ul. Lodowej – 27 października

Organizatorzy:
Społeczny Komitet Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi,
Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin,
Związek Strzelecki,
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Łódzki.

Termin– 27 października, godz. 10.00
Zbiórka uczestników – przed bramami wejściowymi na cmentarze katolickie od ul. Ogrodowej i ul. Lodowej

Opis działań – uporządkowanie grobów żołnierzy walczących o Niepodległość Polski w  latach 1914-1921, pochowanych zespole cmentarzy znajdujących się przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Należy zabrać ze sobą: szczotki – zmiotki i szufelki, pojemniki na wodę. Organizatorzy zapewniają worki na śmieci.