W najbliższą niedzielę 3.03.2013 w trakcie złazu odbędzie się o godz 9.30 w Msza Święta w Katedrze Łódzkiej. Zapraszamy do wzięcia udziału w niej ZZ-y wszystkich jednostek z chorągwi. Spotykamy się o godz 9.10 pod wielkim dębem w Parku im. Biskupa Klepacza przy ul. Skorupki (z-ca).

Komunikat prasowy: Jak być mężczyzną w dzisiejszych czasach dyskutować będą instruktorzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Męska część ZHR, organizuje w dniach 1-3 marca w Łodzi Złaz Organizacji Harcerzy “Wiara, siła, męstwo – to nasze zwycięstwo”. Instruktorzy i kandydaci na instruktorów z całej Polski podczas złazu będą rozmawiać o roli mężczyzny we współczesnym świecie, wezmą udział w sportowej rywalizacji o Puchar Naczelnika oraz przedyskutują sprawy istotne z punktu widzenia organizacji.

Już w piątek harcerze zaczną od mocnego uderzenia. Na terenie złazu pojawi się bowiem jednostka specjalna GROM. Byli komandosi JW 2305 przeprowadzą dla instruktorów prelekcję pt. „Ubrudzić ręce, by wybudować szczęście”. Spotkanie ma być swoistym świadectwem dotyczącym męstwa we współczesnym świecie, czego żołnierze naszej sztandarowej jednostki są namacalnym przykładem.

Zdając sobie sprawę, jak istotny w rozwoju mężczyzny jest rozwój fizyczny i potrzeba zdrowej rywalizacji organizatorzy złazu postanowili dać uczestnikom okazję do sprawdzenia się w różnych sportowych konkurencjach. Reprezentanci chorągwi rywalizować będą w następujących kategoriach: koszykówka, siatkówka, pływanie, strzelectwo, łyżwiarstwo, tenis stołowy oraz bieg na orientację. Oprócz rywalizacji indywidualnej wzmacniać będą przede wszystkim lokalne  wspólnoty, ponieważ to wyniki całej chorągwi decydować będą o tym, które środowisko otrzyma ostatecznie Puchar Naczelnika.

Istotnym aspektem tematyki złazowej jest duchowość mężczyzny, jego postawa i misja, którą musi na co dzień podejmować w otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego też motto złazu na pierwszym miejscu stawia Wiarę – fundament tej duchowości. Instruktorzy nie tylko będą dyskutować, ale będą też tę wiarę we wspólnocie żywo i głęboko przeżywać. Z tym aspektem pośrednio wiąże się debata „Być ojcem i wychowywać”, która poruszy istotny aspekt męstwa – ojcostwo. „Żyj chwilą, posiadaj, trzymaj władzę – to wyznaczniki sukcesu dla wielu ludzi XXI wieku. Czy umiemy się zatrzymać? Dawaj siebie, kochaj, przekazuj życie (i to pełnią życia?) – czy da się tak dzisiaj?” – pytają organizatorzy debaty. Te kwestie pomogą rozwikłać znamienici prelegenci: prof. dr hab. Bogusław Śliwerski, prof. dr hab. Michał Seweryński, dr Dariusz Ciupiał, dr Aleksander Kisil, oraz dr Mariusz Słowik OFMConv. Debatę poprowadzi pan Tomasz Bilicki.

Podczas złazu instruktorzy podejmą także ważkie tematy wewnątrzorganizacyjne. Przed nimi reforma mundurowa, „świeżo upieczony” regulamin musztry oraz rozmowy o nowym  regulaminie stopni i gwiazdek zuchowych, promocja innowacyjnych działań Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego i wiele innych istotnych tematów.

Z harcerskim pozdrowieniem
Czuwaj!

phm. Piotr Czaiński HR

Rzecznik Złazu

Patronaty:

Patronat Honorowy nad Złazem Organizacji Harcerzy „Wiara, siła, męstwo – to nasze zwycięstwo” podjęły następujące osoby i instytucje:

Marszałek Województwa Łódzkiego – Witold Stępień
Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska
Wojewoda Łódzki – Jolanta Chełmińska
Łódzki Kurator Oświaty – Jan Kamiński

Kontakt:

W razie potrzeby uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy na stronę złazową: http://www.zlaz2013.zhr.pl/ – szczególnie interesujące mogą być zakładki: dla mediów, program oraz „o złazie.

Pozostajemy jednocześnie do dyspozycji drogą mailową i telefoniczną:

Rzecznik Złazu
phm. Piotr Czaiński HR