We wtorek, 8 listopada o godzinie 18:00 zapraszamy Państwa do kina Cytryna (ul. Pomorska 39/41) na pokaz filmu Historia „Roja”, czyli w ziemi lepiej słychać.

Wstęp wolny – po pokazie filmu zapraszamy na spotkanie z jego reżyserem – Jerzym Zalewskim.

Zapraszamy do obejrzenia nieoficjalnego trailera filmu.

08-11-2011 o godz. 18.00 Związek Strzelecki „Strzelec” zaprasza łodzian do kina Cytryna na pokaz roboczej wersji obrazu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”. Jest to opowieść o powojennych losach Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. “Rój”, żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych, a potem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Ta fabularyzowana historia partyzantki antysowieckiej w Polsce jest obecnie „półkownikiem”, dostępnym jedynie w drugim obiegu, ponieważ władze TVP odmawiają kolaudacji filmu. Rój walczył w lesie do 1951 roku, kiedy zginął w obławie wojsk KBW i UB. Dziś wielu pewnie zapytałoby „po co walczył” i „czy warto”? Oddział Roja nigdy nie zadawał sobie tego pytania – walka z okupantem była rzeczą oczywistą nie wymagającą uzasadnień. Czy dziś młodzi ludzie potrafiliby zawalczyć o zadeptane wartości z równym zaangażowaniem? Po projekcji ZS „Strzelec” zaprasza na spotkanie z reżyserem filmu, Jerzym Zalewskim.

 

O filmie:

Historia „Roja”, czyli w ziemi lepiej słychać – to polski film z 2010 roku w reżyserii Jerzego Zalewskiego. Opowiada historię Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.

Kim jest tytułowy „Rój”? Jest to starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz. Młody, dwudziestoletni działacz polskiego antykomunistycznego podziemia, a oprócz tego żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i Narodowych Sił Zbrojnych, dowódca oddziału partyzanckiego.

Film ukazuje nam nie tylko historię walki i akcji zbrojnych, ale też miłość, szczęście, bunt i zdradę, które towarzyszyły życiu młodych partyzantów. Losy Roja kończą się po sześciu latach działania oddziału, kiedy w 1951 roku ginie w obławie zorganizowanej przez  KBW, UB i LWP. Historia Roja oraz podlegających mu żołnierzy w okresie PRL została zafałszowana i pozostaje właściwie nieznana do dnia dzisiejszego.

źródło: http://www.filmweb.pl/film/Historia+%22Roja%22,+czyli+w+ziemi+lepiej+s%C5%82ycha%C4%87-2011-537558