Wieczór bałkańskiCzas na ponowne spotkanie przy ekranie. Tym razem wsiadamy w pociąg na południe. Przeprawiamy się przez Karpaty i trafiamy do Czech i na Bałkany. Jak tam ludzie odbierają świat? Jakie są ich problemy i radości? Jakie o tym robią filmy?

Spotykamy się 10 kwietnia 2008 r. o 19:00 na Rewolucji 1905r 9.

Do wyboru tak jak poprzednio macie 5 filmów: (selekcja znanego z południowych fascynacji filmoznawcy – Ani Sampolskiej, opisy niestety już moje):

  • Obrazy starego świata” (Czechosłowacja) – „Sugestywne portrety starych ludzi z Liptowa i Orawy, którzy potrafią znaleźć wewnętrzną wolność nawet w sytuacji cywilizacyjnego chaosu i niepewności.”
  • Czarny Kot, Biały Kot” (Jugosławia) – pełna bałkańskiej energii opowieść o miłosci, interesach i cyganach. I ta muzyka!
  • Grbavica” (Bośnia i Hercegowina) – opowieść o matce i córce z dzielnicy Sarajewa – Grbavicy jako pretekst do wypowiedzi o wojnie.
  • Czeski sen” (jak najbardziej Czechy) – zaskakujący dokumentalny film o tym jak zrobić hipermarket…bez hipermarketu. Prawda o społeczeństwie konsumpcyjnym.
  • Ziemia niczyja” (Bośnia i Hercegowina) – opowiedziana z humorem ale głęboko tragiczna historia o bezsensie wojny.

Głosować możecie tu, czas głosowania: do godziny 23.00 w poniedziałek (7 kwietnia 2008 r.).