W piątek 28 i sobotę 29 listopada porządkowaliśmy mogiły żołnierzy na cmentarzach przy ul. Ogrodowej i ul. Lodowej.

Licealiści 34 Liceum Ogólnokształcącego, namówieni przez swoją koleżankę – Kingę Wojterę – w piątek odwiedzili i uporządkowali kwatery żołnierzy i weteranów walk okresu 1920 – 1921. „Na pomysł zabrania moich koleżanek i kolegów wpadłam po wizycie Sebastiana Grochali na Sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej, podczas której przedstawiał nam program i założenia „Tygodnia Patriotycznego”. Postanowiłam, że zaproszę moich znajomych – zgodzili się – i tak się tutaj pojawiliśmy.”- opowiada Kinga. „To ważne, aby pamiętać o tych, którzy walczyli o naszą Ojczyznę” – dodaje.

Już następnego dnia – w sobotę 29 listopada – zgodnie z programem kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji porządkowania i oznaczania grobów żołnierzy zasłużonych w walce o Niepodległość Polski, pochowanych na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej. „Do tej pory akcję przeprowadzaliśmy co roku siłami członków naszej organizacji – w tym roku postanowiliśmy włączyć ją w program „Tygodnia Patriotycznego” – opowiada Dariusz Nowiński ze Związku Strzeleckiego.

„Dzisiejsze spotkanie zgromadziło zarówno harcerki i harcerzy ZHR i ZHP, członków Związku Strzeleckiego i Społecznego Komitetu Pamięci Józefa Piłsudskiego oraz Łodzian, którzy dowiedzieli się o akcji dzięki portalu Facebook bądź stronie internetowej. Jest nas ponad 40 – jak na pierwszy raz, wydaje mi się, że to całkiem dobry wynik.” – mówi hm. Sebastian Grochala z ZHR, koordynator projektu „Tydzień Patriotyczny” – „cieszymy się, że groby są czyste i oznaczone okolicznościowymi tabliczkami – dzięki czemu Łodzianie odwiedzający groby bliskich podczas święta Wszystkich Świętych – będą mogli dowiedzieć się, że osoba, której mogiłę mijają zasłużyła się w walce o Niepodległość Polski” – dodaje.

Kolejne sprzątanie zaplanowaliśmy na przyszłą sobotę – 5 listopada. Głównie po to, aby posprzątać po święcie Wszystkich Świętych, ale również uporządkować je z uwagi na Spacer, który planujemy na niedzielę 13 listopada – będziemy chcieli przybliżyć Łodzianom ich sylwetki a także pokazać miejsca w których spoczywają, aby mogli je w przyszłości odwiedzić.

(Pamiątkowe zdjęcie części osób biorących udział w akcji sprzątania 29 października.
Niestety, część osób musiała opuścić nas wcześniej – do zobaczenia za tydzień!)