Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych.

 

 

Wybraliśmy rozważanie Misterium Drogi Krzyżowej podczas pieszej, nocnej wędrówki prowadzącej z Rynku Podgórskiego w Krakowie (Kościół Św. Józefa) do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ci, którzy już pięć  razy szli z nami, mówią, że było to wyzwanie, głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż ułamka ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas Swojej Drogi. Bo inaczej patrzy się na Jego cierpienie z ciepłej ławki, inaczej gdy stopy pełne są odcisków, a nogi odmawiają posłuszeństwa…

Słowa uczestników poprzednich edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej:

  • „Każdy ma w głowie swoje sprawy, intencje, problemy; każdy ma powód, dla którego idzie.”

  • „To wyzwanie, możliwość poczucia Drogi Krzyżowej w inny sposób niż zazwyczaj – fizycznie. Przez natłok pracy nie było czasu, żeby iść na normalną Drogę Krzyżową do kościoła, a ta jest w nocy, więc czas się znalazł.”

  • „Chęć sprawdzenia się, utożsamienia z Chrystusem. Bierzemy na drogę nie tylko krzyż brzozowy, bierzemy swoje drobne krzyże.”

  • „To ciekawe doświadczenie. Dla niektórych na pewno forma pokuty. Był czas przemyśleć pewne rzeczy, był czas na medytację, wyciszenie się.”

  • „Nie warto żyć normalnie, trzeba żyć ekstremalnie. Wysłuchanie rekolekcji wiekopostnych w kościele to nie są żadne ćwiczenia duchowe. Tu, podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, wiara styka się z decyzjami woli, emocjami. To jest prawdziwe ćwiczenie, człowiek rzeczywiście może być potem przemieniony.”

 

EDK w Łodzi rozpocznie się(12-13.04.2014) o godzinie 21 w kościele Jezuitów który mieści się przy ulicy Sienkiewicza 46. Naszą drogę Krzyżową rozpoczniemy poprzedzającą ją mszą świętą. Trasa którą pokonamy liczy 40 km. Jako organizatorzy gwarantujemy również zaplecze medyczne które będzie sprawował HOPR.

Od godziny 19.30 przed kościołem będą rozdawane rozważania, opis trasy oraz opaski odblaskowe.

Będzie również pobierana opłata w wysokości 10zł (koszty organizacyjne EDK).

Po dojściu do Kalonki na uczestników będzie czekało pomieszczenie na terenie miejscowego kościoła, w którym będzie można się ogrzać i napić gorącej herbaty. Powrót z Kalonki do Łodzi we własnym zakresie.

Każdy z uczestników idzie na własną odpowiedzialność, osoby niepełnoletnie mogą iść tylko w obecności pełnoletniego opiekuna.

Pamiętajmy, że EDK jest formą modlitwy, dlatego trasę pokonujemy indywidualnie, w ciszy, rozważając w skupieniu mękę Chrystusa.

 

Wszystkie informacje znajdziecie na stronie www.edk.org.pl tam również wypełniamy formularz zgłoszeniowy.http://www.edk.org.pl/edycja-2014/edycja-2014-zapisy.html