LogoInformacje o drużynie

5 Łódzka Drużyna Harcerek „Ryngraf” im. Św. Królowej Jadwigi jest jedną z drużyn w Hufcu „Róża” (powołana do życia w marcu 1995 roku). Ówczesna rada drużyny okazała wiele mądrości, gdy postanowiła już po pół roku swej działalności obrać patronkę drużyny po to, by pomogła ona ukształtować drużynie swe oblicze. Wybrano błogosławioną wtedy królową Jadwigę.

Od tej pory wszystkie pozostałe znaki rozpoznawcze drużyny (barwy, numer, nazwa) zostały podporządkowane w swej symbolice patronce. Proces ten nazywał się wpisywaniem świętej Królowej Jadwigi wraz z jej ideałami w ryngraf. W roku, w którym przyjmowane było to imię, obowiązywało hasło: „Wybrać dobry kierunek i ruszyć w drogę”. Po nadaniu imienia (w 1996 roku) bogatsze, okrzepłe i z pewnym doświadczeniem harcerki tej drużyny ruszyły w dalszą wędrówkę pod hasłem: „Mocniejszy jestem, cięższą podajcie mi zbroję”.

Od tamtej pory „Piątka” wciąż się rozwijała i wypuszczała nowe owoce: w roku 1998 – 13 ŁDW-ek, a w roku 2004 – 18 ŁDH-ek „EMAUS” im. Św. Urszuli Ledóchowskiej. Wiele razy drużyna miała zaszczyt reprezentować Chorągiew Łódzką oraz ZHR podczas ważnych wydarzeń harcerskich jak i państwowych. Jesteśmy pierwszą drużyną w Łodzi, która od 1999 roku nosi kapelusze oraz posiada polary, kurtki „kangurki” i koszulki drużyny, dzięki którym jesteśmy jeszcze bardziej rozpoznawalne.

Obrzędowość drużyny związana jest ze zwyczajami, nazwami i wartościami, które Królowa Jadwiga pielęgnowała na swoim dworze. Podążając za naszą patronką pragniemy w swoim życiu kierować się hasłem: „Modlitwa i czyn” łącząc w sobie postawę dwóch postaci ewangelicznych Marii i Marty.

Dziś Piątka jest już drużyną trzynastoletnią. Działamy na dwóch łódzkich osiedlach – Olechowie i Chojnach oraz w Justynowie (pod Łodzią). Wraz z XV ŁDH-rzy „Zielony Płomień” oraz  gromadą zuchową 5 ŁGZ „Słoneczne dwórki”  tworzymy Szczep „Zielony Płomień”.

Środowisko działania

• Szkoła Podstawowa nr 141, ul. Zakładowa 35, 92-402 Łódź
  • Szkoła Podstawowa nr 162,  ul. Powszechna 15, 93-321 Łódź (harcówka)
  • Szkoła Podstawowa w Justynowie, ul. Łódzka 17, 95-020 Andrespol