LogoInformacje o drużynie

29 Łódzka Drużyna Harcerek powstała w 1990 r. i do dziś działa w ramach szczepu ”Orła Białego” przy 44 Szkole Podstawowej na ulicy Kusocińskiego 100 oraz przy Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Harcerzy Zatorowców. W 1999 r. drużyna wybrała sobie za patronkę phm. Zofię Krassowską, a w marcu 2000 r. rozkazem hufcowej drużyna przyjęła imię bohaterki. W tym samym roku drużynie została nadana nazwa „Polana”. Dnia 9 października 2010r. drużyna dokonała podziału tworząc nową jednostkę – 92 Łódzką Drużynę Harcerek.

W jednostce istnieją już pewne obyczaje i obrzędy związane z nazwą, które staramy się pielęgnować i rozbudowywać. „Polana”, posiada trzy symbole. Polana to miejsce w lesie, gdzie człowiek i zwierzęta mogą przyjść by odpocząć, zbliżyć się ku naturze. Stąd wypływają m.in. nazwy zastępów w naszej drużynie, pochodzące od nazw gryzoni polskich. Polana to także kolejne szczapy drewna dokładane do ogniska – kult ognia i szacunek z nim związany jest silnie zakorzeniony w naszej drużynie. Trzecią symboliką jest nawiązanie do nazwy staropolskiego państwa Polan. W 2005 r. zamknęłyśmy akcję sztandar, który to nadany został  drużynie 3 października – tym samym poszerzyłyśmy obrzędowość drużyny o kolejne tradycje i obrzędy z Nim i Bractwem Sztandarowym związane. Wewnątrz drużyny prowadzimy akcję zdobywania nazwy dla naszego Bractwa- „Fidus esse- wiernym być”- jako wyznacznik cnót i ideałów.

W drużynie zwraca się szczególną uwagę na obrzędowość. Ważnym wydarzeniem jest nadawanie mian harcerkom z zastępu zastępowych „Żeremie”, miano jest jedyne w swoim rodzaju, przypisane do każdej starszej harcerki z osobna. Miano jest dożywotnie.

A oto wszystkie Żeremie z Polany:

• „Cierpliwa Sowa”- phm. Ewa Tworkowska
  • Pomocna Ćma – trop. Ola Stańczyk
  • Optymistyczna Mewa – och. Pamela Zwolińska
  • Roześmiana Cyranka- sam. Renata Dzieszkowska

Ważnym elementem dla naszej drużyny jest motto – „W głąb i wzwyż” – dzięki niemu nie stajemy w miejscu. Staramy piąć się nieustannie wzwyż nie przystawać na laurach. Również od pewnego czasu, ważnym hasłem dla drużyny jest proste: „Bordopower!” Smile

29 ŁDH-ek to Drużyna Złotej Koniczynki od 2001 roku.

Środowisko działania

• Szkoła Podstawowa nr 44 ul. Kusocińskiego 100, Łódź
  • Szkoła Podstawowa nr 29, ul. Pogonowskiego 27/29, Łódź
  • Szkoła Podstawowa Krzysztofa Augustyniaka, ul. Deotymy 7, Łódź
  • Parafia Św. Rodziny, ul. Wyszyńskiego 41a, Łódź

W internecie

Drużynowa: pwd. Milena Dzieszkowska wędr.
milena.dzieszkowska@zhr.pl

Obóz 2012