W dniu 25 maja 2012 r. odbyła się w Belwederze uroczystość przyjęcia Protektoratu nad polskim harcerstwem przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Z ramienia Głównej Kwatery Harcerzy obecni byli: hm. Sebastian Grochala – Naczelnik Harcerzy, hm. Adam Kralisz – wicenaczelnik i hm. Maciej Sady – skarbnik GKH-y pełniący funkcję fotoreportera z ramienia ZHR.

Uroczystość rozpoczęła się od apelu, przemówienia Głowy Państwa oraz wręczenia pamiątek organizacjom harcerskim z tej okazji. Następnie w sympatycznej i ciepłej atmosferze odbyło się ognisko z gawędą Prezydenta. Po ognisku nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcia i poczęstunek w ogrodach Belwederu. Spotkanie poza głównym przesłaniem, jakim było objęcie patronatu Prezydenta, było również okazją na uświadomienie sobie jak wiele znanych osób na czele z parą prezydencką ma swoje korzenie w ruchu harcerskim, co przekonuje, że stanowi on bardzo dobre przygotowanie do służby publicznej.

Protektor – to osoba opiekująca się i wspierająca zarówno jednorazowe przedsięwzięcie, ale także ważna sprawę, w naszym przypadku ważny ruch wychowawczy. Protektorat to forma sprawowania tej opieki i wsparcia, zarówno moralna i ideowa, ale również praktyczna i prawna – przekładająca się na instytucjonalne wsparcie Ruchu Harcerskiego.

Wierzymy, że tym samym  Harcerstwo w Polsce doczeka się tak realnych form protektoratu Głowy Państwa, jak to było w II Rzeczypospolitej, w której państwo i prawo praktycznie wyrażały wielką afirmację dla roli ruchu harcerskiego w wychowaniu obywateli wolnej Rzeczypospolitej.

Więcej informacji o Honorowym Protektoracie Prezydenta na przestrzeni lat:

Historia honorowego protektoratu sprawowanego nad polskim harcerstwem przez przywódców państwa polskiego od 1920 roku (http://ww2.senat.pl/k7/dok/bad/2010/ot-581.pdf )

Zdjęcia pochodzą ze spotkań delegacji harcerskich z Józefem Piłsudskim w latach  1926 – 1935. Źródło zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe (http://www.audiovis.nac.gov.pl/haslo/121/)