Gra Miejska „Krok w Niepodległość” zorganizowana została przez Okręg Łódzki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przy współpracy z Łódzkim Stowarzyszeniem Inicjatyw Miejskich „Topografie” i przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury.

Wydarzenie miało miejsce 10 listopada 2008 roku, rozpoczęło się o godzinie 10.30 na Rynku Staromiejskim i zakończyło o godzinie 15.00 w podziemiach kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej przy ulicy Łąkowej w łodzi. Około 250 graczy skupionych w 46 kilkuosobowych patrolach wykonywało rozmaite zadania na terenie Łodzi. Liczba uczestników była dla nas pozytywnym zaskoczeniem ale też wyzwaniem – planowaliśmy grę na 80-100 osób. Dzięki sprawnej organizacji udało się jednak dostosować grę do większej ilości uczestników. Zadania pogrupowane były w trzy ścieżki tematyczne – Legiony, Aleksy Rżewski, Patriotyzm Jutra. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić fragment łódzkich kanałów, jechać zabytkowym tramwajem, do ich zadań należało też wykonywanie gipsowych odlewów orzełków legionowych, opatrywanie rannych legionistów czy zbieranie opinii mieszkańców miasta w celu przygotowania uchwały Rady Miejskiej. Przy organizowaniu punktów gry pomoc okazali nam miedzy innymi: Biuro Promocji Urzędu Miasta Łodzi, MPK Łódź, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Akademia Muzyczna w Łodzi czy Kino Cytryna. Większość instytucji zdecydowała się na współdziałanie z nami bezpłatnie lub obciążając nas niewielkimi kosztami.

-> Galeria Gry

-> „Krok w niepodległość” na youtube – materiały z mediów.