Pamiętam jeden piękny wieczór, gdy z wycieczką harcerską przyszedł do nas nasz brat Piotr. Stary park huczał wtedy od pieśni harcerskich, a pogodne twarze harcerzy (zwanych wtedy skautami) bardzo mi imponowały. Szczególnie donośnie brzmiała pieśń harcerska „Wszystko, co nasze Polsce oddamy” napisana przez [Ignacego] Kozielewskiego i uzupełniona przez Olgę Drahonowską – Małkowską. Prawda, że wciąga?

Ruszyła świetna inicjatywa polegająca na publikowaniu wspomnień osób związanych z jedną z najstarszych drużyn harcerskich w Polsce. Lektura opowiadań ma na celu przybliżenie historii łódzkiego harcerstwa poprzez pryzmat działań XV ŁDH. Wiele barwnych zapisków oraz ciekawych zdjęć pozwoli nam przenieść się w opisywane czasy. Z łatwością wyobrazimy sobie tamtejsze wydarzenia i wręcz wcielimy się w bohaterów wspomnień. Jest to o tyle interesujące, że nie czytamy suchych faktów. Każdy fragment to historia osób, przyjaciół, znajomych, którzy żyli naprawdę, przeżywali przyjemne i ciężkie chwile.

Zapraszamy do odwiedzenia strony “Piętnastki”, na której co tydzień będzie ukazywał się fragment historii. Jest to doskonała okazja do zapoznania się w ciekawy sposób z historią harcerstwa w Łodzi.