Hufiec „Szaniec”

Hufcowy

Podharcmistrz Jakub Deląg

O hufcu

Powołany w dniu 28 sierpnia 1998 rozkazem Naczelnika Harcerzy hm. Adama Komorowskiego pod tymczasową nazwą „Łódź-Teren”.

W swoim założeniu miał skupiać jednostki harcerskie działające na terenie Łodzi i województwa łódzkiego. W jego skład weszły drużyny i gromady działające w Piotrkowie Trybunalskim, Poddębicach i częściowo w Łódzkim Hufcu Harcerzy „Kominy”. Jego pierwszym hufcowym został phm. Piotr Papieski.
W wyniku przeprowadzonej 28 października 2001 reorganizacji ŁChH-rzy do hufca dołączyły drużyny z rozwiązanego Łódzkiego Hufca Harcerzy „Kominy”. Jednocześnie do nowo utworzonego Łódzkiego Związku Gromad Zuchów „Bambaju” przeszły gromady, które wróciły po jego rozwiązaniu w dniu 13 lutego 2006.

13 października 2004 Naczelnik Harcerzy hm. Paweł Zarzycki zmienił nazwę hufca z „Łódź-Teren” na „Szaniec”.

Teren działania obejmuje obszar dzielnicy Łódź – Widzew i Łódź – Górna. Są to osiedla: Chojny, Dąbrowa, Olechów, Janów, Mileszki, Nowosolna, Stary Widzew oraz miejscowości: Piotrków Trybunalski, Sędziejowice, Działoszyn, Wiśniowa Góra.

Poprzedni hufcowi ŁHH-y “Szaniec”:

• phm. Piotr Papieski HO
  • phm. Piotr Dudziński HR
  • phm. Wojciech Papieski HO
  • hm. Michał Stasiak HR
  • phm. Adam Drabik HR
  • phm. Michał Grelewski HR
  • hm. Paweł Joachimiak HR
  • pwd. Grzegorz Bielawski HO
  • phm. Jakub Deląg HO

Komenda ŁHH-y „Szaniec”:

• hufcowy: phm. Jakub Delag HR
  • z-ca hufcowego: pwd. Sebastian Urbaniak HO

Jednostki ŁHH „Szaniec”

• 1 Piotrkowska Drużyna Harcerzy „Puszcza” im. Konspiracyjnego Wojska Polskiego SP nr 2 w Piotrkowie Tryb., SP katolicka w Piotrkowie Tryb., par. NSJ w Piotrkowie Tryb.
  • XV Łódzka Drużyna Harcerzy „Zielony Płomień ” im. Andrzeja Małkowskiego – SP nr 114,  141 w Łodzi, par. św. Jana w Łodzi
  • XV Łódzka Gromada Zuchów „Strażnicy Zaginionej Polany”  – SP nr 114, 141 w Łodzi
  • 40 Łódzka Drużyna Harcerzy „Strażnicy ” – SP nr 202 w Łodzi, SP w Mileszkach , par. Ojca Pio w Kalonce
  • 42 Łódzka Drużyna Harcerzy „Knieja” im. św. Jana Bosko –  SP nr 5, 110, 162 w Łodzi, Oratorium Salezjańskie w Łodzi
  • 42 Łódzka Gromada Zuchów „Bractwo Przygód” –  SP nr  5 w Łodzi
  • 81 Łódzka Drużyna Harcerzy „Fratrum”  – SP nr 64, SPSK w Łodzi, par. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łodzi
  • 81 Łódzka Gromada Zuchów Strażnicy Grodu Starego” –  SP nr 64 w Łodzi, par. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łodzi
  • Samodzielny Zastęp Harcerzy „Twierdza” w Działoszynie par.  św. Marii Magdaleny w Działoszynie

Kapituła stopnia Harcerza Orlego przy ŁHH-y „Szaniec”:

Skład kapituły:

• przewodniczący: hm. Adam Drabik HR
  • sekretarz: pwd. Grzegorz Bielawski HO
  • członek: pwd. Jan Grelewski HO

Spotkania Kapituły odbywają się w drugie środy miesiąca w lokalu Okręgu. Dokładna godzina podawana jest zgłoszonym kandydatom.

Zgłoszenia (kompletny wniosek o otwarcie stopnia/raport z realizacji próby) należy przesyłać na maila: grzegorzbielawski_17@o2.pl najpóźniej do piątku poprzedzającego Kapitułę. Kartę próby można pobrać kliknąć na tutaj.