Hufiec „Róża”Hufcowy

Podharcmistrzyni Aleksandra Kołodziej

O hufcu

Hufiec „RÓŻA” powstał w roku 1990, gdy jeszcze tworzyła się Organizacja Harcerek ZHR i powstawał program, formy pracy tej organizacji. Pierwszą hufcową hufca została wybrana hm. Małgorzata Ruprecht. Już miesiąc po powołaniu Hufca drużynowe obrały sobie godło: różę i piosenkę Seweryna Goszczyńskiego „Sadźmy róże”. Słowa tej piosenki znakomicie oddawały nastrój, jaki wówczas panował w hufcu i w społeczeństwie. Jednakże wkrótce to już nie wystarczało. Ponieważ harcerki nie znały poza Olgą Małkowską innych instruktorek, tworzące kadrę Hufca harcerki zaczęły poszukiwać wzorców, osobowości, które przeprowadziłyby je przez ten trudny czas. Tak trafiły na ślad, a potem do domu pierwszych łódzkich instruktorek, które prawie 100 lat wcześniej stanęły przed podobnymi problemami. Nawiązały kontakt i zaprzyjaźniły się z rodzinami Wocalewskich i Szletyńskich. Trafiły w historyczne dla łódzkiego harcerstwa domy, bo do siedziby dawnych komend Chorągwi Harcerzy i Chorągwi Harcerek. 

W dawnym mieszkaniu Wocalewskich zachowana jest atmosfera starej Łodzi i dawnego harcerstwa, tam więc najlepiej tworzyło się program pracy Hufca. Podkreślić trzeba, że patronki Hufca są przede wszystkim wzorem dla drużynowych i instruktorek i na nie mają oddziaływać wychowawczo. 

Z działających przy hufcu „Róża” niegdyś drużyn swoją działalność przerwały m.in. 63 ŁDH-ek „Gawra”, 1 Poddębicka Drużyna Harcerek oraz 13 ŁDW-ek, zaś w 2004r. hufiec zyskał, powstałą z 5ŁDH-ek, 18 Łódzką Drużynę Harcerek „EMAUS”, a w 2006 roku 1 Rogowską Drużynę Harcerek. W roku 2009 dh. Kasia Więciorek założyła w Rogowie gromadę zuchową, która jednak została rozwiązana w lipcu 2011r. Do hufca także, w lutym 2011r, została przeniesiona z chorągwi 7 Łódzka Drużyna Wędrowniczek „Wrzosowisko”- która rok później ponownie stała się jednostką chorągwianą. W roku 2010 została powołana do życia 14 ŁGZ „Tęczowe Iskierki”, zawieszona jednak w działaniu po roku. W roku 2011 powstały dwie kolejne jednostki XXV ŁDH-ek i 18 ŁGZ „Poszukiwaczki Nieznanych Lądów”, a w roku 2012 13 ŁDW „Przedświt”, która została rozwiązana w 2015r. Od maja 2014 roku działał Samodzielny Zastęp „Silva”, który przerodził się w drużynę, która niestety została rozwiązana przed HAL 2016, a harcerki z Rogowa wstąpiły do 18 ŁDH-ek. W maju 2017 powstała z podziału (5 ŁDH-ek) 31 Łódzka Drużyna Harcerek „Knieja”. W 2018 roku powstała XXV ŁGZ, założona przed pwd. Jagodę Ćwiok, 8pŁDW ,,Zorza” z pwd. Agnieszką Nowacką na czele oraz 6 pRGH ,,Skrzydła”, której drużynową została pwd. Ewelina Szymczak. 

W marcu 2014 roku po wieloletniej kadencji hm. Marii Broniewskiej powołana została nowa hufcowa pwd. Marta Wodnicka, w kwietniu 2016 hufiec przejęła phm. Anna Łukaszczyk, natomiast 2 listopada 2018 roku, po podziale terytorialnym hufców, Różę przejęła phm. Aleksandra Kołodziej.

Od podziału Róża działa na łódzkim Widzewie i w jej skład wchodzą następujące jednostki: 

  • 5 ŁGZ “Słoneczne Dwórki”, drużynowa- pwd. Wiktoria Biegańska, 
  • 5 ŁGH “Ryngraf”, drużynowa pwd. Karolina Błaszczyk, 
  • 6 pRDH “Skrzydła”, drużynowa pwd. Ewelina Szymczak, 
  • 8 ŁDW “Zorza”, drużynowa pwd. Agniesza Nowacka
  • 24 ŁDH “Źródło”, drużynowa pwd. Pola Kwiecińska
  • 31 ŁDH “Knieja”, drużynowa pwd. Zuzanna Korczak
  • 72 ŁGZ “Skrzaty z Tęczowego Lasu”, drużynowa pwd. Wiktoria Stasiak
  • 72 ŁDH “Matecznik”, drużynowa pwd. Aleksandra Stęsicka.